Konspekt lekcji (Excel 2)
TEMAT: Rozwiązywanie równań pierwszego stopnia z dwiema niewiadomymi. Tworzenie wykresów
Czas 90' (2 x 45')
ZAKRES TREŚCI PROGRAMOWYCH:
rozwiązywanie równań pierwszego stopnia z dwiema niewiadomymi | |
graficzne przedstawienie rozwiązanie zadania (wykresy |
CELE OPERACYJNE:
a) wiadomości i ich rozumienie
uczeń wymieni funkcje programu Microsoft Excel | |
uczeń opisze funkcje narzędzia jakim jest Kreator wykresów |
b) umiejętności
uczeń będzie umiał stosować podstawowe funkcje matematyczne: sumowanie, mnożenie, dzielenie | |
uczeń będzie umiał korzystać z usług Kreatora wykresów- wybieranie odpowiedniego typu wykresu, precyzyjne określenie wyglądu poszczególnych jego elementów: tytułów osi, linii siatki, legendy, etykiety danych, dobranie koloru i wzoru wypełnienia dla poszczególnych elementów wykresu. | |
uczeń będzie umiał rozwiązywać równania pierwszego stopnia z dwiema niewiadomymi |
METODA: wykład połączony z metodą laboratoryjną i instruktażem.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zestaw komputerowy + oprogramowanie (Program Microsoft Excel), tablica
PLAN LEKCJI:
PRZEBIEG LEKCJI:
rozwinięcie punktu czwartego |
Obszar wykresu jest to prostokąt obejmujący wszystkie elementy wykresu
Oś X, czyli
oś kategorii przedstawioną w postaci poziomej linii u dołu wykresu. Oś posiada tzw. znaczniki osi, które dzielą się na główne i pomocniczeOś Y, czyli
oś wartości, widoczna jako pionowa linia po lewej stronie wykresu. Także ta oś może posiadać główne oraz pomocnicze znaczniki danych.Obszar kreśle
nia. W wykresach posiadających oś x oraz y jest to prostokąt zdefiniowany tymi osiami. W wykresach trójwymiarowych obszar kreślenia składa się z dwóch ścian i podłoża.Etykiety danych,
które mogą być pomocnicze przy określeniu wartości punktu danych.Legenda.
Każdy wykres może posiadać swoją legendę, informacje o kształcie i kolorze każdej z serii danych.Tytuły osi i wykresu. Każda oś może być indywidualnie podpisana, możesz też dołączyć tytuł całego wykresu
Każdy wykres jest połączony z danymi podobnie jak formuła. Jeśli zmienimy jakieś dane w tabeli to automatycznie zmieni się przebieg wykresu. Podobnie, jeśli przeciągniesz któryś z punktów wykresu, zmieni się zawartość odpowiedniej komórki. Należy jeszcze zwrócić uwagę, że gdy klikniemy na wykresie, dookoła zakresu zawierającego dane dla wykresu pojawi się niebieska ramka. Co więcej, jeśli kliknięciem zaznaczymy pojedynczą serię, niebieska ramka obejmie komórki zawierające dane wyłącznie dla tej serii.
Ćwiczenie 1
(zadanie rozwiązywane przy pomocy nauczyciela)Rozwiąż układ równań
x + 2y = 3
4x + 5y = 6
Ćwiczenie 2
Samodzielne rozwiązywanie równań przydzielonych przez nauczyciela (Załącznik nr 1), a następnie otrzymane rozwiązanie przedstaw w postaci wykresu.
rozwinięcie punktu piątego |
Powtórzenie wiadomości zdobytych na lekcji poprzez odpowiadanie na proste pytania zadawane przez nauczyciela:
rozwinięcie punktu szóstego |
Zadanie do domu:
Przemyśl w jaki sposób przy pomocy arkusza kalkulacyjnego Excel można rozwiązać równanie drugiego stopnia.
Załącznik nr 1
Rozwiąż układ równań - przedstaw interpretację graficzną x + y = 1 x - y = 1 |
Rozwiąż układ równań - przedstaw interpretację graficzną 2x - 3y = 13 3x - 2y = 12 |
Rozwiąż układ równań - przedstaw interpretację graficzną -3x + 5y = 5 x + 2y = 2 |
Rozwiąż układ równań - przedstaw interpretację graficzną 2x - y = -2 x + 3 y = 3 |
Rozwiąż układ równań - przedstaw interpretację graficzną x - 2y = 3 3x - 6y = 1 |
Rozwiąż układ równań - przedstaw interpretację graficzną x - 3y = 5 2x + y = 10 |
Rozwiąż układ równań - przedstaw interpretację graficzną x + 4y = 2 x + 4y = 2 |
Rozwiąż układ równań - przedstaw interpretację graficzną x - y = -1 -x + y = -1 |
Rozwiąż układ równań - przedstaw interpretację graficzną -x + y = 1 2x + y = 4 |
Rozwiąż układ równań - przedstaw interpretację graficzną 3x - y = -2 -5x + 2y = 7 |